ΕΝΩΣΕΙΣ ΠΑΛΑΙΩΝ
Οι Ενώσεις Παλαιών Προσκόπων είναι κοντά στα Συστήματα και τους Περιφερειακούς Εφόρους, με κύριο σκοπό την υποστήριξη των παιδιών μας, Λυκόπουλων, Προσκόπων, Ανιχνευτών, Δικτύου.

Ακολουθούν οι ευρύτεροι σκοποί ως Παλαιοί Πρόσκοποι που είναι οι: κοινωνική προσφορά, συμμετοχή στη διαδικασία της συνεχούς εκπαίδευσης και της αλληλεγγύης μεταξύ των ηλικιακών ομάδων του Σ.Ε.Π. και όχι μόνον, καταγραφή της ιστορίας του ελληνικού Προσκοπισμού, εντός κι εκτός Ελλάδος, αύξηση της κοινωνικής αποδοχής και της διεισδυτικότητας του Προσκοπισμού στις τοπικές κοινωνίες, και δυνατότητα στα μέλη να βιώνουν μέσα από τις δράσεις τους το προσκοπικό παιχνίδι και ως ενήλικες.

Προσπαθούν να πλαισιώσουν τις Ενώσεις Παλαιών Προσκόπων υπεύθυνοι πολίτες, άντρες και γυναίκες, που έζησαν τον Προσκοπισμό σε κάποια φάση της ζωής τους, τον αγάπησαν, και επιθυμούν τώρα να του προσφέρουν μέρος του ελεύθερου χρόνου τους δουλεύοντας εθελοντικά για την υποστήριξη της μεγαλύτερης στον κόσμο Κίνησης Νέων.
ΕΝΩΣΕΙΣ
ΠΑΛΑΙΩΝ